Nejsme lékaři, hygienici ani znalci prevence proti KORONAVIRU.✅ Máme pouze základní znalosti ohledně základní prevence proti šíření Koronaviru během pandemie a rozhodli jsme se o nich napsat jednoduchý článek. Nejedná se o jasný návod, jak předejít nákaze. Jde pouze o seznam několika věcí, které jsme pochytili ve sdělovacích prostředcích a chtěli jsme se s vámi o ně podělit s ohledem na práci v kancelářích.
Koronavirus v kancelářích v Praze
Bohužel ne každá společnost si může dovolit nechat své pracovníky vykonávat práci z domova na tzv. Home Office – Domácí kanceláři. Někdy je to z nevole vedení, ale většinou z pracovní náplně, kterou jednoduše nelze vykonávat jinde, než v kanceláří. Takovou profesí můžou být například účetní, které / kteří si jednoduše nemohou domu odnést veškeré šanony, které potřebují pro svou každodenní práci. Jak ale takové pracovníky v kanceláři ochránit, co dělají společnosti nebo co by měli dělat, aby omezili / minimalizovali nákazu mezi svými pracovníky?
Několik rad pro práci v kancelářích během pandemie COVID19
Znovu opakujeme, připravili jsme body, které jsme někdy slyšeli, četli nebo se je dozvěděli ve sdělovacích prostředcích. Nejde o kompletní návod, ale za nás pouze o seznam věcí, o kterých víme, že by mohly před šířením Koronaviru pomoci.
Roušky a respirátory
Již několik týdnů jsme masírováni informacemi o nedostatku roušek a respirátorů v ČR a také o tom, že rouška nepomůže před nákazou, ale má minimálně pomoci před šířením Koronaviru, který již můžeme mít my, kteří roušku nosíme. Rouška je tedy spíš jakousi prevencí před šířením. Oproti tomu respirátor už může ochránit nás, tedy ty, kteří jej nosíme. Co jsme vyčetli, tak ideálním respirátorem je typ FFP3, kterých je ovšem žalostný nedostatek. Sehnat se dá respirátor FFP2, který není 100%, ale dle našich informací dokáže víceméně také ochránit. Takový respirátor jsme dokonce k nám do kanceláře koupili, avšak stojí 690 Kč :-).
Naše rada tedy zní, noste minimálně roušku, ale raději respirátor. Rouškou ochráníte ostatní, respirátorem sebe i ostatní. V kancelářích je toto naprostá nutnost. Pokud Vám roušku / respirátor neopatří zaměstnavatel, MĚL BY UDĚLAT MAXIMUM, opatřete / vyrobte (ano, víme, zní to divně) si ji sami z nějakého šátku, textilie, buničiny… Prosím, tohle je nutnost nejen venku, ale hlavně na pracovišti.
Odstup od kolegů min. 2 m
Tohle je také velmi důležitý bod. Odstup od kolegů je doporučován min. 2 m, spíš více. To platí ale o setkávání se během dne, za nás (to je pouze náš názor) to nemůže platit během celé pracovní doby. Zaměstnavatel by měl udělat maximum, aby od sebe oddělil pracovníky. Pokud to nejde do oddělených kanceláří po jednom pracovníkovi, měl by alespoň udělat maximum proto, aby rozestupy mezi zaměstnanci byly co největší. Ideálně oddělit jejich pracovní místa paravánem nebo nějakou mobilní stěnou. Ano, víme, že jsou to nákladné věci, ale za nás se jedná o minimum, co by zaměstnavatel měl v rámci péče o své zaměstnance a zachování efektivity práce do budoucna udělat.
Osobní hygiena v kanceláři
Tento bod by měl být samozřejmostí, ale bohužel není. Standardní mytí rukou nabývá během pandemie jiný rozměr. Standardní ledabylé a rychlé mytí rukou nepřipadá v úvahu. Doporučení zní min. 20 vteřit mydlit ruce a ideálně pokaždé, když se vracíte k pracovnímu stolu. Tzn. z toalety, z kuchyňky, určitě z oběda (o obědu budeme mluvit v dalším bodě), od kolegy z kanceláře,…apod. vlastně je to pokaždé, když kromě svého stolu na něco mimo něj sáhnete. Například klika, kávovar, šanony kolegy, výtah / tlačítka výtahu…. Ve vlastním zájmu to prosím dělejte. Největší potřeba osobní hygieny a ohleduplnosti ke kolegům nastává převážně u vybavených flexi sdílených kanceláří, kde evidujeme nejmenší rozestupy mezi pracovníky.
Antibakteriální gely na ruce
Opravdová, ale bohužel v dnešní době luxusní prevence, jsou antibakteriální gely. Kdo má v dnešní době antibakteriální gel, ten je in. Mít v dnešní době lahvičku antibakteriální gelu na ruce je srovnatelné s tím, jako byste za totality měli na uších walkmana :-) nebo v dnešní době nejlepší iPhone :-) Kdo ho má, měl by ho používat stejně často, jako je mytí rukou…!
Obědové pauzy v kanceláři
Kromě toho, že ani není kam chodit na oběd, protože jsou restaurace zavřené, může každá cesta ven mezi lidi do sámošky pro bagetu znamenat nebezpeční. Proto zvažte, jestli není lepší během následujících několika týdnů přiložit doma ruku k dílu a navařit si do práce :-). Nejen, že tím snížíte riziko nákazy mimo kancelář v obchodních prostorech, ale navíc ušetříte peníze. Zkuste si připravit nějakou dobrotu doma.
Rukavice na exponovaných místech
Ano, dalším doporučením je nosit rukavice. Neříkáme, že všude, ale určitě na místech, kde se potkávají doteky více lidí. Standardně tedy kliky kanceláří, tlačítka výtahů, různá madla na schodištích, madla zásuvek v kuchyňkách,…apod. Nebojte se, nebudete vypadat jak blbec, dnes už to každý chápe. Tahle pandemie navíc změní pohled evropských zemí a Evropanů vůbec na nošení ochranných prvků. Jeden z mála přínosů :-(.
Omezit kontakt s druhými v kanceláři
Pokud se s kolegy nemusíte potkávat, nedělejte to. Zní to divně, já vím, ale v době kdy existují Skype, Teams, WhatsApp a další formy messengerů, není přímý kontakt tak moc nutný a po omezenou dobu se to dá přežít.
Zaplať pánbůh, že máme tyhle online typy komunikací. Snad to všem kritikům informačních online technologií a sociálních sítí alespoň na chvíli zavře pusu :-)
Za nás je to všechno, víc toho prozatím o prevenci nevíme. Snad vám alespoň nějaké z těchto rad pomohou. Všem přejeme pevné nervy v téhle nelehké době a nebojte, určitě to všichni zvládneme a léto si užijeme.
Děkujeme za Váš čas, Pražské pronájmy kanceláří.